Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Dzielnicowy Warszawa Białołęka na terenie Białołęki zostało powołane  przez ówczesne władze Gminy oraz przez Zarząd Mazowieckiego Oddziału TPD piętnastego listopada  1994 roku.  Trzydziestego  grudnia 1994 roku świętowaliśmy  już otwarcie pierwszej placówki TPD- Środowiskowego Ogniska Wychowawczego przy ul. Marywilskiej 56 A. Pierwszym prezesem TPD została Beata Ciejka, która tę funkcję pełni do dziś.

          W późniejszych latach powołaliśmy jeszcze dwa Środowiskowe Ogniska Wychowawcze- przy ul. Ciupagi 2 A i ul. Atutowej 13. Obecnie na terenie Białołęki funkcjonują 2 Środowiskowe Ogniska Wychowawcze: przy ul. Marywilskiej 56 A i Pl. Światowida 3. Prowadzimy także punkt przedszkolny „Promyczek” przy ul. Marywilskiej 56 A. Podmiotem działań TPD zawsze było i jest dziecko oraz jego rodzina. Stąd główna nasza praca skupiona jest na bezpośredniej pracy z dzieckiem w kontekście jego rodziny.

        Zależy nam na  wszechstronnym rozwoju dzieci, dbamy o promocję dzieci do następnej klasy, pomagamy w odrabianiu prac domowych, dostosowując metody pracy do możliwości intelektualnych dzieci. Nie ma takiej sytuacji, aby wychowanek TPD był zostawiony sam sobie w jakiejś trudnej sytuacji, czy to szkolnej, osobistej, rodzinnej.  Współpracujemy z poradnią pedagogiczną- psychologiczną, szkołami, ośrodkiem pomocy społecznej i innymi specjalistycznymi placówkami.

    Każde dziecko w placówce jest dla nas tak samo ważne.

    Od 2011 roku w obu placówkach jest realizowany program: „Łatwiejszy dostęp do wiedzy”. Program ten, to ogromne wyróżnienie naszej organizacji przez firmę L’OREAl, która jest jego pomysłodawcą i sponsorem. W ramach programu firma L’OREAL wyremontowała i wyposażyła nasze placówki w nowoczesny sprzęt komputerowy. Dwa razy w tygodniu prowadzone są zajęcia z języka angielskiego i informatyki.

     Codziennie na dzieci w placówkach czeka posiłek i podwieczorek. Nie zapominamy o naszych dzieciach w czasie wakacji i ferii zimowych. Zimą wyjeżdżamy w góry. Głównym punktem zimowiska jest nauka dzieci jazdy na nartach. Większość naszych dzieci jeździ już bardzo dobrze na nartach.

    Latem wyjeżdżamy zawsze nad morze. Staramy się, aby w obu wyjazdach uczyć dzieci aktywnego, ale i bezpiecznego wypoczynku.

    Ogniska stoją otworem dla wszystkich chętnych dzieci w wieku od 3 do 18 roku życia oraz ich rodziców. Są to miejsca, w których dzieci przebywają pod opieką wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, a przede wszystkim osób, dla których praca z dziećmi to wielka przyjemność.

                                                                 22 LATA DLA DZIECI TPD BIAŁOŁĘKA

         To jedna z najstarszych białołęckich organizacji pozarządowych. Dobrze znana zwłaszcza mieszkańcom Marcelina, Żerania i Białołęki Dworskiej. Od 22 lat bowiem przy ulicy Marywilskiej 56 A przy wsparciu m.st. Warszawy prowadzi Środowiskowe Ognisko Wychowawcze. To prawdziwa przystań dla dzieci i ich rodziców.

Każde go dnia młodzi ludzie od 6-latków po licealistów mogą tu taj aktywnie i twórczo spędzić czas.

– Dzięki wsparciu firmy L’OREAL w naszych placówkach prowadzimy zaawansowane zajęcia z języka angielskiego, obsługi komputera i bezpiecznego korzystania z Internetu – wyjaśnia Beata Ciejka, prezeska organizacji.

– To niezwykle ważne wsparcie dla naszych wychowanków, które procentuje nie tylko lepszymi ocenami w szkole. Ale życie

w świetlicy nie kończy się na komputerach. Codziennie odbywa się wspólne gotowanie i przygotowanie posiłków,  przygotowany przez Koło Wędkarskie Nr 39 oraz z okazji Dnia Dziecka, zorganizowany przez L’Oreal. Ważną rolę wychowawczą odgrywają wspólne wyjazdy feryjne i wakacyjne. Istotną rolę odgrywają zajęcia socjoterapeutyczne i profilaktyczne.

– W tym roku zaprosiliśmy rodziców z dziećmi na cykl 10 zajęć, podczas których rozmawialiśmy o emocjach – mówi pani prezes.

– Z dorosłymi zastanawialiśmy się, jak być jeszcze lepszym rodzicem, a dzieci uczyły się sztuki właściwej komunikacji z rówieśnikami, radzenia sobie z niepowodzeniami i asertywności. Naszym specjalnym gościem był wspaniały pies Gabi, który pod opieką dogoterapety uświadamiał, jak być lepszym przyjacielem zwierząt.

      Od 1 kwietnia br. organizacja rozpoczęła prowadzenie drugiego ogniska, tym razem na Nowodworach, w wyremontowanym przez Urząd Dzielnicy drewnianym domu przy Placu Światowida. I tutaj również udało się podbić serca okolicznych dzieci!

 ( Wywiad z Panią Prezes zamieszczony w Echu Białołęckim – wkładka Białołęka Pożyteczna, grudzień 2016 r.)